Koreańscy wolontariusze w Fundacji PODAJ DALEJ
20 lutego 2023
Jak wiele trzeba poświęcić aby zmienić swoje życie?
17 kwietnia 2023
Koreańscy wolontariusze w Fundacji PODAJ DALEJ
20 lutego 2023
Jak wiele trzeba poświęcić aby zmienić swoje życie?
17 kwietnia 2023

Emilia, jeszcze parę miesięcy temu była uczestniczką Programu Aktywizującego w Mieszkaniach Treningowych. Od samego początku bardzo odważnie i z dużym zaangażowaniem walczyła o swoją niezależność. Była też bardzo uważna na innych uczestników, pomagała im, motywowała, dawała wsparcie i dobre pomysły i rozwiązania. Pamiętam, kiedy pierwszy raz usłyszałam od Jacka, współmieszkańca Emilii, że to dzięki jej pomysłom, podpowiedziom osiągnął umiejętność samodzielnego ubierania. Możliwości „tetraplegika” najlepiej zrozumie „tetrapelgik”…dlatego się udało! Ale to nie wszystko. Emilia od początku dała się poznać, jako bardzo cierpliwa i uważna na problemy innych ludzi. Współmieszkańców, w tym czasie!

W artykule dla Fundacji PODAJ DALEJ wspomina pobyt… „Mila, będzie trudno, ale dasz radę!” Oto co pomyślałam po pierwszym dniu życia w Akademii. Bo w tym miejscu taryfy ulgowej nie ma. Robisz coś, nie wychodzi, to powtarzasz. I tak 5, 10, a nawet i 100 razy. Dopóki nie wyjdzie. Nie liczę zatem ile razy wdrapywałam się na wózek z łóżka lub z poziomu ziemi, czy ubierałam i zdejmowałam bluzki i spodnie. Albo ile razy zapinałam rzepy na butach, nakładałam pastę na szczoteczkę do zębów, czy zakładałam cewnik….

Na koniec dodaje…”Plany mam coraz śmielsze. Chcę być instruktorem sportu osób z niepełnosprawnościami. Już rozpoczęłam szkolenie. Mam nadzieję, że już jako instruktor wrócę do Osady Janaszkowo. Chcę pomagać innym osobom, które nagle stały się niepełnosprawne i zobaczyć w ich oczach te same iskry radości z życia”

I wróciła do Fundacji, po paru miesiącach, już jako instruktorka sportu osób z niepełnosprawnością. W środowisku Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ idea podawania dalej jest ciągle żywa… tym razem za sprawą Emilii!

Każdego dnia rano pojawia się na ulicy 3 Maja 1-3, w salce ćwiczeń i … może zobaczyć „iskry radości z życia” osób z którymi trenuje.

Zapraszam do przeczytania historii Emilii, w artkule zamieszczonym na stronie OSADY JANASZKOWO w zakładce OSADNICY.

Projekt Akademia Życia i Samodzielności realizowana jest w mieszkaniach treningowych Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ i jest współfinansowany z funduszy PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.