Wyjątkowy spływ kajakowy 2024!
11 lipca 2024Pracowite lato!
26 sierpnia 2024Dlaczego mieszkania treningowe to ważny przystanek na drodze osób po urazie rdzenia kręgowego?
Osoby, które przeszły 16 tygodniowy program usamodzielniania i usprawniania w Mieszkaniach Treningowych Fundacji PODAJ DALEJ, odpowiedzą na to pytanie celująco.
Dla Was – osób, które nigdy tutaj nie były po krótce przedstawię cel pobytu. Zacznijmy od początku. Wypadek i diagnoza: uszkodzenie rdzenia kręgowego. Szok – wiadomość, której długo się zaprzecza. Oczywiście zaprzeczenie i wyparcie to naturalny mechanizm obronny. Szpital – oczywiste miejsce do którego trafia osoba po wypadku, miejsce konieczne, ratujące życie. Leczenie szpitalne dobiega jednak końca, a lekarz informuje, że czas wracać do domu . W głowie pojawia się tysiące pytań: co dalej, jak żyć, od czego zacząć? Oczywistym jest fakt, że każdą osobę po urazie czeka długa rehabilitacja, ale czy rehabilitacja to wszystko czego potrzebuje człowiek po opuszczeniu szpitala? Nie.
Każdy człowiek ,czy to ten sprawny fizycznie czy ten po urazie pragnie żyć niezależnie, samodzielnie, bez ciągłej potrzeby pomocy ze strony osób drugich. I tu jest odpowiedź na pytanie o cel pobytu w Akademii Życia i Samodzielności. To właśnie w mieszkaniach treningowych w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej w Koninie osoby po urazie rdzenia kręgowego dowiadują się, że wózek to nie wyrok. Tutaj osoby z niepełnosprawnością ruchową oprócz pracy nad swoim ciałem – rehabilitacją funkcjonalną i aktywną uczą się żyć ruszając z nowo wyznaczonej linii startu. Tutaj dowiadują się, że ich życie nie skończyło się, a jedynie zmieniło i przewartościowało. Uczą się, że zawsze można zacząć od nowa. W tym miejscu pokuszę się o konkluzję odwołując się do słynnej myśli Kartezjusza „myślę, więc jestem”, tak! myślę, więc jestem, żyję, oddycham, czuję, więc jestem!”. Życia nie warunkują sprawne nogi czy ręce. Żyjemy bo tętni w nas życie, bo pracuje nasz mózg, bije serce i czujemy wolę działania! Z doświadczenia pracy z osobami z uszkodzonym rdzeniem kręgowym powiem Wam, że nie dość, że życie tych osób nie skończyło się wraz z wypadkiem to wręcz przeciwnie, zaczęło kształtować się na nowo w innej, często nawet barwniejszej formie i jakości. Mimo, że nie mają sprawnych nóg tańczą, latają w przestworzach, kierują pojazdami, zjeżdżają na nartach, nurkują, grają w koszykówkę, pracują, zarządzają firmami, zakładają rodziny i robią wszystko to, o czym marzą ludzie nie mający odwagi wyjść z własnego cienia lub poddali się bo uwierzyli w kłamstwo, które zadomowiło się w ich głowach, że ich życie straciło sens.
Mieszkania treningowe to miejsce w którym ludzie z uszkodzonym rdzeniem znajdują swoje miejsce na ziemi, uczą się siebie i świata a później niosą tę wiedzę i doświadczenie dalej, pokazując innym, że ograniczenia cielesne to żadne ograniczenia. Mieszkania treningowe można nazwać ogromną trampoliną , która wybija ich w górę, w nowe, lepsze życie.
Jeśli chcecie poznać osoby, które żyją pełnią życia, które inspirują innych mimo, że same uczyły się żyć od nowa, jeśli chcecie zacząć żyć na pełnych obrotach to to miejsce jest właśnie dla Was!
Do Mieszkań treningowych można zgłosić się przez formularz na stronie: www.mieszkaniatreningowe.pl
Informacji udzielamy pod numerem telefonu 515 606 508 oraz email: iwona.grzeskowiak@podajdalej.org.pl
Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych