Sport nie tylko dla wybranych!
13 listopada 2024
Sport nie tylko dla wybranych!
13 listopada 2024

W mieszkaniach treningowych Akademii Życia i Samodzielności mieszkańcy objęci są kompleksowym wsparciem wielu specjalistów. Dziś przybliżę Wam pracę neurologopedy, która jest nieodłączną częścią rehabilitacji osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Osoby po wypadkach korzystają z pomocy fizjoterapeutów, jednak aby praca przyniosła zamierzone efekty należy włączyć w proces leczenia spotkania z naurologopedą. Zapytacie po co? I czym zajmuje się neurlopgopeda?

Uszkodzenia rdzenia kręgowego, zwłaszcza te w odcinku szyjnym prowadzą do osłabienia mięśni twarzy, krtani i szyi, czyli osłabienia mięśni oddechowych co prowadzi do  trudności z oddychaniem, połykaniem i mową. Neurologopeda odgrywa tu znaczącą rolę. Wprowadza do rehabilitacji niezbędne ćwiczenia oddechowe oraz  pracę nad mową. Ocenia funkcje połykania i wdraża odpowiednią terapię, mającą na celu poprawę koordynacji mięśni, po to aby osoba, która doznała urazu mogła w przyszłości bezpiecznie jeść i pić. Neurologopeda pracuje również nad prawidłową artykulacją co w efekcie pozwala osobie z urazem na komunikację z otoczeniem. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, neurologopeda wdraża alternatywne metody komunikacji np.: komunikatory elektroniczne – Cyber Oko. W celu wspierania terapii napięcia mięśni, mowy i połykania neurologopeda po szczegółowym badaniu stosuje mikropolaryzację mózgu. Polega ona na stymulacji mózgu za pomocą słabego, stałego prądu elektrycznego, który wpływa na aktywność neuronów w określonych obszarach mózgu. Jak widzimy, praca neurologopedy stanowi potężny zasób w rehabilitacji i jest niezwykle ważna aby pomoc była skuteczna i dała oczekiwane efekty.

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej dba o swoich podopiecznych dlatego wszyscy mieszkańcy mieszkań treningowych mają dostęp do kompleksowego wsparcia i rehabilitacji ciągłej. Podczas pobytu uczestnicy są zaopiekowani przez fizjoterapeutów, neurlogopedę, pielęgniarki, psychologa i wielu innych specjalistów. Dbamy o to aby każdy uczestnik wzmocnił na tyle swoje funkcje aby prowadzić świadome, jak najbardziej niezależne życie.

Małgorzata Tyczewska

Projekt Dom Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych