
Bezpieczna podróż to podstawa!
17 czerwca 2025
Uraz kręgosłupa. Szpital. Długa rehabilitacja. A potem… pustka. Co dalej?
Setki osób po wypadkach i długiej rehabilitacji trafia z powrotem do domów. Nie są gotowe na samodzielne życie. Rehabilitacja nauczyła ich poruszać się na wózku, ale nie nauczyła żyć na nowo.
Z myślą o takich osobach powstały mieszkania treningowe. Mieszkania treningowe to miejsce, w którym wraca się do możliwe pełnej niezależności i samodzielności. Miejsce w którym krok po kroku uczymy codzienności. Gotowanie, sprzątanie, korzystanie z windy, wyjście po zakupy, często znalezienie nowej pracy – to wszystko staje się częścią nowego życia, które trzeba zbudować od początku.
Akademia Życia i Samodzielności, bo tak nazywa się trzyletni projekt realizowany przy wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to miejsce w którym osoby z urazem rdzenia kręgowego uczą się jak funkcjonować samodzielnie. Uczą się jak radzić sobie w codziennych czynnościach, jak planować dzień bez pomocy bliskich, jak radzić sobie z emocjami i frustracją, jak poruszać się w przestrzeni miejskiej oraz – co najważniejsze – jak znów uwierzyć w siebie.



Bo prawdziwa rehabilitacja nie kończy się w szpitalu
Ona zaczyna się dopiero tam, gdzie wraca codzienność. Gdzie jest poranna kawa, zakupy w osiedlowym sklepie, winda, która czasem się zacina, i rozmowa z ludźmi dla których jesteś ważny – bez względu na swoja niepełnosprawność. To właśnie do tej codzienności pomagamy wrócić. Bez presji. W swoim tempie. Z życzliwością, wsparciem i wiarą, że …
Samodzielne życie po urazie rdzenia kręgowego jest możliwe!




Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności III jest współfinansowany z środków Państwowego
Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
