W drobnym ciele duża siła!

Mamy to!
20 czerwca 2023
Stawiamy na rozwój i wiedzę!
12 lipca 2023
Mamy to!
20 czerwca 2023
Stawiamy na rozwój i wiedzę!
12 lipca 2023

O Zuzanie, która odważnie kroczy przez świat.

Po 8 miesiącach od ukończenia programu w Domu  Samodzielności, ponownie spotykam Zuzannę. Tym razem spotykamy się w Akademii Życia i Samodzielności. Zuza  to ta sama dziewczyna , ale jakże odmieniona. Już nie przestraszona, ale uśmiechnięta , promienna , pewna siebie.  Do Fundacji przyjechała po raz drugi. Rozmawiamy na temat życia, marzeń, planów i sukcesów.

Zuziu opowiedz mi o tym co zmieniło się po powrocie do domu, jakie masz plany 

i marzenia?

– Na początku byłam zamknięta w sobie, przestraszona, ale z czasem się to zmieniało. W Akademii nauczyłam się dużo, po powrocie nie zatraciłam tego czego się nauczyłam. Pobyt w akademii to była dla mnie nowość. Dowiedziałam się , że mogę być niezależna i samodzielna. Satram się stosować do zaleceń i  praktykować doświadczenia które tu zdobyłam. Wcześniej w domu nie gotowałam , nie decydowałam o ważniejszych sprawach. Dziś gotuję obiady dla całej rodziny, decyduję jakie produkty kupuję, rodzice bardzo mnie w tym wspierają i cieszą się

 z mojej samodzielności.

Pobyt w Akademii odmienił moje życie do tego stopnia, że zaczęłam się realizować na wielu płaszczyznach życia i każdego dnia mam odwagę sięgać po więcej. Zapisałam się na koszykówkę, tańczę na wózku, uczę się języka migowego. Zamierzam zrobić prawo jazdy, wcześniej nawet o tym nie myślałam. W akademii stwierdziłam, że jeśli radzę sobie tutaj to poradzę sobie wszędzie. Myślę nawet

 o wyprowadzce z domu i już się tego nie boję. Jednym słowem odżyłam. Bardzo przydatne były dla mnie rady dietetyczki, które wdrożyłam w życie. Dziś już nie jestem wyręczana, potrafię pokonywać bariery architektoniczne, mogę sama podjechać pod krawężnik, czuję się niezależna. Wiem już, że na pewno nie zamknę się w domu, będę działać. Mam przyjaciół, jeżdżę na rowerze z przyjaciółką, jeżdżę nad jezioro. Jezioro w mojej małej miejscowości jest pięknie zagospodarowane z dostępem dla osób z niepełnosprawnością.

Co powiedziałabyś innym osobom z niepełnoprawnościami?

Powiedziałabym, że ograniczenia tkwią w naszych  głowach, jeżeli człowiek się zablokuje to nie przeskoczy pewnej bariery. Uważam, że jeśli czegoś się chce to się to zrobi.

Dziś wspieram kolegów i znajomych na wózku, zachęcam ich do działania, czuję w sobie siłę i chcę żyć aktywnie.

Dziękuję za spotkanie i rozmowę i życzę realizacji marzeń.

Małgorzata Tyczewska

Projekt Dom Samodzielności jest współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.