To był dobry rok!
31 grudnia 2023
Ludzie z Podgórnej!
18 stycznia 2024
To był dobry rok!
31 grudnia 2023
Ludzie z Podgórnej!
18 stycznia 2024

Postanowiłam w kilku cyklach  przybliżyć Wam rodzaje treningów, które zmierzają do usamodzielnienia a są nieodłączną  częścią pobytu w mieszkaniach treningowych.                             

 Dziś skupimy się na rehabilitacji!

U osób z niepełnosprawnością ruchową w dążeniu do samodzielności ważne jest jak największe usprawnienie oraz wzmocnienie tych partii ciała, które są potrzebne do wykonywania codziennych czynności. Dla większości osób jest to praca nad wzmocnieniem mięśni rąk i nóg przynajmniej w takim stopniu aby mogły jak najbardziej samodzielnie poruszać się na wózku aktywnym, przygotować posiłek i wykonać podstawowe czynności dnia codziennego.

Uszkodzenia rdzenia kręgowego, przepukliny oponowo rdzeniowe, udary,  amputacje kończyn oraz inne choroby zaliczające się do niepełnosprawności ruchowej i neurologicznej wymagają dostosowania bardzo zindywidualizowanych ćwiczeń. Nasi specjaliści  dokonują oceny funkcjonalnej i odpowiednio do rodzaju schorzeń i możliwości uczestników dopasowują rodzaj rehabilitacji.  Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna jest podstawą poprawy stanu zdrowia.

Uczestnicy korzystający z programu oferowanego w ramach mieszkalnictwa treningowego mogą w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, próbować swoich sił dzięki różnorakim formom pomocy. Jedną z nich  jest wielofunkcyjne urządzenie terapeutyczne Pragma System. Urządzenie to zastępuje wiele różnych sprzętów rehabilitacyjnych i daje dużo możliwości poprawy koordynacji ruchowej. Mieszkańcy  na co dzień korzystają z masaży, elektrostymulacji, basenu, ćwiczeń siłowych oraz aktywnej rehabilitacji w terenie. Fundacja posiada własny park samodzielności w którym osoby zaznajamiające się z wózkiem aktywnym uczą się bezpiecznego korzystania z niego oraz pokonywania barier architektonicznych. To dzięki rehabilitacji i usprawnieniu naszych uczestników jesteśmy świadkami pierwszych zakupów zrobionych bez pomocy osób drugich, samodzielnych wizyt u lekarza i swobodnego przemieszczania się po mieście. Na naszych oczach osoba niepełnosprawna ruchowo pierwszy raz od wypadku bierze do ręki widelec, trzyma samodzielnie szklankę lub przesiada się z wózka na łóżko.

Sukces rehabilitacji to połączenie motywacji, determinacji i ciężkiej pracy uczestnika z umiejętnościami specjalistów i odpowiednio dopasowanym planem działania. Codziennie jesteśmy świadkami małych cudów i wiemy jedno…

trening czyni mistrza!

Małgosia Tyczewska

Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych