Mieszkanie nie całkiem dostosowane!

„Chcesz rozbić taflę szkła a ona się ugina”
14 stycznia 2022
Ćwicz z nami w domu!
24 marca 2022
„Chcesz rozbić taflę szkła a ona się ugina”
14 stycznia 2022
Ćwicz z nami w domu!
24 marca 2022

Kolejne mieszkanie treningowe, w którym osoby z niepełnosprawnością uczą się niezależnego życia.

Od stycznia 2022 r. osoby z niepełnosprawnością, w szczególności po urazach rdzenia kręgowego mogą mieszkać, rehabilitować się i uczyć samodzielności w nowym mieszkaniu na ulicy Podgórnej w  Koninie. 

To już kolejne mieszkanie, które Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uruchomiła dzięki wsparciu Miasta Konin. W remoncie, przystosowaniu do potrzeb osób z  niepełnosprawnością i wyposażeniu pomogli darczyńcy: Roche Polska Sp. z o.o., Geberit Produkcja Sp. z o.o., Salon Meblowy Black Red White w Koninie.

Pierwszymi mieszkańcami na ulicy Podgórnej są dwaj panowie – Łukasz i Piotr. Chociaż mieszkają tu od 23 stycznia to ciągle coś zmieniamy, przestawiamy oraz usprawniamy komunikację w mieszkaniu.  Uwagi i sugestie naszych mieszkańców sprawiają, że mieszkanie staje się coraz lepiej dostosowane!

Łukasz i Piotr samodzielnie pokonują trasę na zajęcia, które odbywają się w Osadzie Janaszkowo oraz w Akademii Życia na ulicy 3 maja. Gotują, sprzątają… Prowadzą dom zupełnie samodzielnie. Asystent bywa w mieszkaniu wtedy, kiedy zachodzi konieczność pomocy, a zdarza się to coraz rzadziej, co nas bardzo cieszy!

W pierwszych dniach bałem się, że sobie nie poradzę. Z biegiem czasu okazało się jednak, że moje obawy były bezpodstawne. Jest to dla mnie wyzwanie, które oceniam bardzo pozytywnie i każdemu polecam spróbować swoich sił w samodzielnym mieszkaniu – mówi Łukasz, dodając, że kolejny raz się przekonał o tym, iż ograniczenia są tylko w naszych głowach.

Mieszkanie jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, ale i tak stanowi trudne zadanie dla uczestników programu aktywizującego, ponieważ jest samodzielne – bez całodobowego wsparcia asystentów. Czyli to już „poziom wyżej”, gdzie uczestnicy doraźnie korzystają z pomocy asystenta.

W domu jest rodzina lub asystenci, a tu muszę liczyć na siebie. W tym mieszkaniu wszystko robię sam i  radzę sobie! To, czego tu doświadczam daje mi przekonanie, że wszędzie sobie poradzę. Mogę jechać do innego miasta, zamieszkać w hotelu i będzie dobrze! – mówi Piotr.

Obaj Panowie zachęcają inne osoby z niepełnosprawnością, żeby spróbowały zamieszkać zupełnie samodzielnie! Zamieszkanie w  mieszkaniu treningowym na ulicy Podgórnej jest do tego stworzone! Tutaj można się sprawdzić, doszkolić i przekonać, że mimo wielu ograniczeń można żyć niezależnie i szczęśliwie!

Projekt Akademia Życia i Samodzielności realizowana jest w mieszkaniach treningowych Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ i jest współfinansowany z funduszy PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.