Mieszkania treningowe- tutaj trenujemy życie!

Life chellenges!
27 września 2023
Tylko śmiech nas ocali – tym razem „kulturalnie”
1 listopada 2023
Life chellenges!
27 września 2023
Tylko śmiech nas ocali – tym razem „kulturalnie”
1 listopada 2023

Do Akademii Życia i Samodzielności zgłaszają się głównie osoby, które pragną poprawić swoją kondycję zdrowotną oraz jak sami mówią ” wyjść do ludzi”. To prawda, osoby z niepełnosprawnością ruchową pragną żyć jak reszta społeczeństwa. Niestety, wielokrotnie bariery występujące w ich środowisku oraz w te, znajdujące się w ich myślach zamykają w domach na długie lata.

Po przyjeździe do  mieszkań treningowych odkrywają , że to już nie jest tylko zwykłe wyjście do ludzi, ale życie na pełnych obrotach. Każdy dzień to budowanie relacji i więzi, życie we wspólnocie, wyznaczanie nowych celów, nabywanie nowych umiejętności a przede wszystkim poznawanie siebie samego.

To w Akademii Życia i Samodzielności większość uczestników po raz pierwszy przygotowuje samodzielnie obiad, po raz pierwszy pływa w basenie, wybiera się do kina lub teatru lub wsiada za kierownicę auta.

Wsiadłam do samochodu, pierwszy raz od wypadku ! Bardzo mnie to zmobilizowało, do walki o siebie. Jestem zmotywowana żeby dążyć do większej samodzielności” mówi Patrycja, uczestniczka programu

W mieszkaniach każdy z uczestników odkrywa, jak wiele może zmienić w swoim życiu i  jak niewielką przeszkodą w osiąganiu celu jest  niepełnosprawność. To w akademii uczestnicy dowiadują się , że nie muszą już być biernymi obserwatorami życia, ale jego głównymi bohaterami.


„Mieszkania treningowe to mój drugi dom, tu czuję, że żyję” podsumowuje Tomasz

Tu zaczyna się prawdziwe, nowe, pełne życie! 

Małgosia Tyczewska

Projekt Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności są realizowane dzięki dofinansowaniu z funduszy PFRON