Wiedza i umiejętności to podstawa naszej pracy!
13 listopada 2023
Razem możemy więcej!
1 grudnia 2023
Wiedza i umiejętności to podstawa naszej pracy!
13 listopada 2023
Razem możemy więcej!
1 grudnia 2023

Do mieszkań treningowych Fundacji im doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ  przyjeżdża każdego roku wiele osób ze wszystkich zakątków Polski. Każda z tych osób rozpoczyna tutaj swoją przygodę z samodzielnym życiem. Mimo, że każdy z mieszkańców Akademii pochodzi z innej części Polski, wszystkim przyświeca jeden cel – stać się samodzielnym mimo niepełnosprawności. To tutaj dowiadują się, że mogą żyć jak najbardziej normalnie, spełniając swoje nadzieje i marzenia.

Za wieloma z uczestników są pobyty w szpitalach, zakładach opiekuńczo leczniczych, izolacji. Decyzja o przyjeździe do mieszkań treningowych otwiera przed nimi nowe perspektywy, pełne wiary i optymizmu. Tutaj mieszkańcy odkrywają, że nie są stworzeni do samotności, a niepełnosprawność nie wyklucza ich z dążenia do pełni satysfakcjonującego życia.

 Tutaj też uczestnicy często po raz pierwszy odkrywają, że są w pełni wartościowymi ludźmi i posiadają takie same umiejętności, prawa i możliwości jak każdy inny człowiek. To, że przejeżdżają z różnych zakątków kraju sprawia, że poznają nowych, ciekawych ludzi, ich kulturę i tradycję regionalną. Zawiązują przyjaźnie na długie lata a co najważniejsze, często są inspiracją dla tych, którzy byli bliscy poddania się.

Ta symboliczna mapa zawieszona na ścianie Akademii Życia i Samodzielności jest dla nas bardzo ważna. To ona wciąż przypomina nam, że nie jesteśmy sami, ale stanowimy jedną całość. Tak jakby rodziną jesteśmy!

 Mimo inności – tak jak inny jest każdy człowiek, każde miasto i region, tworzymy jedną wspólnotę ludzi, którzy zawalczyli o siebie.  

Każda z chorągiewek na mapie Polski oznacza osobę, która zaczęła życie od nowa i poznała jego nową jakość!

Projekt Akademia Życia i Samodzielności jest sfinansowana z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.