Treningi, ćwiczenia…. aktywność to nasza codzienność!
3 grudnia 2019
Aktywna…co to dla nas znaczy?
21 lutego 2020
Treningi, ćwiczenia…. aktywność to nasza codzienność!
3 grudnia 2019
Aktywna…co to dla nas znaczy?
21 lutego 2020
W ciągu roku 2019 przez mieszkania treningowe „przewinęło” się prawie 40 osób. Kobiety, mężczyźni, starsi, młodsi – osoby z niepełnosprawnością od urodzenia oraz po urazach rdzenia kręgowego, które wydarzyły się w ciągu ostatnich miesięcy, ale też lat.

Każda z tych osób  opuściła mieszkania treningowe z jakąś nową wartością,  samodzielnością w czynnościach życiowych, umiejętnością pokonywania barier (również tych mentalnych), nowymi kwalifikacjami czy odkryciem zupełnie nowych możliwości. Jedni potrzebowali kilkunastu tygodni, dla innych to dopiero początek drogi do samodzielności.

Jeszcze na początku roku 2019, wraz z uczestnikami pierwszej edycji, swoją „przygodę” w mieszkaniach treningowych rozpoczął Bartek – kilka lat po wypadku, których większość spędził w szpitalach. Bardzo zdeterminowany szybko osiągał wyznaczone sobie cele. Opuszczając mieszkania treningowe był niezależny w przemieszczaniu się, również po schodach.. Opanował do perfekcji pokonywanie krawężników i  przeszkód na drodze oraz podjął kurs prawa jazdy.

Joanna  spędziła z nami trochę więcej czasu. Obecnie jest wolontariuszką, pomagającą nowym mieszkańcom w adaptacji do warunków mieszkań treningowych, wspiera Ich oraz motywuje. Pracuje zawodowo.

Z początkiem czerwca pojawił się u nas Sebastian, młody chłopak po urazie rdzenia kręgowego. Przyjechał do mieszkań treningowych pchany na wózku przez opiekuna. Nigdy wcześniej samodzielnie nie pokonał nawet centymetra na wózku. Po tygodniu dojechał do stołu, aby wypić ulubioną kawę, po trzech tygodniach ubierał samodzielnie koszulkę i potrafił korzystać z komputera (choć to nie proste przy porażeniu czterokończynowym). Opuszczając Konin samodzielnie przemieszczał się na wózku.

Przykładów można by mnożyć, w roku 2019 było ich ponad czterdzieści.

 Co przyniesie 2020! Z całą pewnością kolejne sukcesy naszych nowych mieszkańców.

Za zdjęcia dziękujemy Asystentowi Zbyszkowi…to ten w kapeluszu z całą gromadą wspaniałych ludzi obok siebie 🙂

Program Mieszkań Treningowych realizowany jest w ramach Projektu Akademia Życia i Samodzielności współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz 1% podatku.