
W Domu Samodzielności zima nie jest zimna!
19 lutego 2025
Żyj na własnych zasadach!
7 kwietnia 2025
Woda, bo dziś o niej mowa jest kluczowym elementem rehabilitacji osób z urazem rdzenia (URK).
Od wielu lat w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, jednym z priorytetów w rehabilitacji jest leczenie poprzez aktywność w wodzie. Wykwalifikowani instruktorzy kilka razy w tygodniu spotykają się na basenie z uczestnikami, również z mieszkań treningowych po to, aby pokazać korzyści płynące z pływania.
Dlaczego tak ważna jest terapia pływaniem u osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym?
- Woda jest środowiskiem, które zmniejsza obciążenie stawów i kręgosłupa co wpływa na zwiększanie zakresu ruchu i elastyczności ciała. Dzięki pływaniu osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym mogą angażować te grupy mięśniowe, które na co dzień są zaniedbane a zatem skutecznie usprawniać swoje ciało. Regularne zanurzanie w wodzie zmniejsza ryzyko przeciążenia mięśni i wpływa na ich rozluźnienie co jest szczególnie ważne w procesie całej rehabilitacji.
- Woda ma również działanie wspomagające krążenie krwi co sprzyja dostarczeniu tlenu i składników odżywczych do tkanek. To natomiast chroni przed procesem powstawania odleżyn.
- Pływanie korzystnie wpływa także na zdrowie psychiczne. Pomaga redukować stres i napięcie, uwalniając dużą dawkę endorfin, powodując tym samym poprawę nastroju zmniejszając jednocześnie objawy depresji.




Dla instruktorów i rehabilitantów pracujących na co dzień w mieszkaniach treningowych Akademii Życia i Samodzielności oraz Domu Samodzielności poprawa sprawności uczestnika jest priorytetem. Wszystkim osobom zaangażowanym w Projekt zależy, aby podczas kilkutygodniowego pobytu osoba z uszkodzeniem rdzenia kręgowego poprawiła w jak największym stopniu swój komfort życia. Dlatego podczas zajęć na basenie instruktorzy postawili na wysoce profesjonalną metodę pracy jaką jest metoda Halliwicka . Celem tej techniki jest poprawa funkcji motorycznych i przywrócenie jak największej samodzielności podopiecznym poprzez odpowiednia stymulację i aktywację układu nerwowego. W metodzie Halliwicka instruktor skupia się na prawidłowym oddychaniu uczestnika, właściwych ruchach ciała, szerokości i rytmie ruchów oraz unoszeniu ciała w wodzie. Dzięki takim zajęciom uczestnik przekonuje się jak ważnym elementem skutecznej rehabilitacji są zajęcia w wodzie i jak w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach pod okiem profesjonalistów może odkrywać nowe możliwości swojego ciała.
Myślę, że nieprzypadkowo słyszymy od uczestników „woda to mój żywioł”. Zatem spróbuj i bądź w swoim żywiole.
Małgorzata Tyczewska
Projekt Akademia Życia i Samodzielności oraz Dom Samodzielności jest współfinansowany z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
