Asystenci w Mieszkaniach Treningowych

Jak to w życiu…Zmiany, zmiany, zmiany!
26 września 2019
Październik pełen gości!
14 listopada 2019
Jak to w życiu…Zmiany, zmiany, zmiany!
26 września 2019
Październik pełen gości!
14 listopada 2019
W Mieszkaniach Treningowych główną rolę, oprócz uczestników odgrywają Asystenci osób z niepełnosprawnością. To własnie Oni, jako część zespołu terapeutycznego czuwają nad realizacją programu aktywizacyjnego. Co właściwie robią? wyjaśnia Dawid Trzuskolas w swoim liście do obecnych i przyszłych uczestników Mieszkań Treningowych.

Jestem Twoim asystentem,

Moja praca polega na osobistej współpracy z Tobą, abyś stał się jak najbardziej samodzielny. Traktuję Cię indywidualnie i dostosowuję się do Twoich potrzeb. Mogę być Twoimi rękami, nogami, oczami lub ustami, ale tylko wtedy,  kiedy uznamy, że jest Ci to absolutnie potrzebne.

Wspieram Cię podczas czynności dnia codziennego i pomagam Ci stać się bardziej niezależnym. Jestem w stanie dać Ci szereg wskazówek odnośnie poprawy Twojej sprawności, często w tym  celu zwracam się również do specjalistów, a wszystko po to, by Twoje życie zmieniło się na lepsze.

Staram się motywować Cię do działania, abyś jak najlepiej wykorzystał czas spędzony w mieszkaniach treningowych. Ustalamy wspólnie cele, do których będziesz dążył. To szereg aktywności, które poprawią Twoją niezależność fizyczną, społeczną i zawodową, a nawet tę związaną ze spędzaniem wolnego czasu. Wspólnie usuniemy bariery, które utrudniają Twoją drogę do niezależności.

Pamiętaj, że jako asystent nigdy nie oceniam Cię jako człowieka, a Twoje poglądy i filozofia życiowa nie wpłyną na nasze relacje. Będę względem Ciebie tolerancyjny i zawsze będę Cię akceptował. Nie przejmuj się, że niektóre czynności zajmują Ci dużo czasu. Jestem cierpliwy i wyrozumiały. Nigdy nie skrytykuję Cię za to jaki jesteś ani kim jesteś. Nie ma dla mnie znaczenia Twoje pochodzenie, wykształcenie ani przeszłość, liczy się tylko to, jakimi zasobami dysponujesz i co możemy z nimi zrobić. Nie zmuszę Cię także do działania. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz czas spędzony w tym miejscu. Wszystkie wrażliwe sprawy poruszane przez nas pozostaną między nami.

Dawid Trzuskolas, Asystent osoby z niepełnosprawnością

Programy Mieszkań Treningowych realizowane są w ramach Projektu Akademia Życia i Samodzielności współfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Projektu Akademia Samodzielności współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Priorytet VII „Włączenie społeczne” Działanie 7.2. Usługi społeczne i zdrowotne Poddziałanie 7.2.2. usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe.